naivní možná i malíř a nebo také fotograf amatér

Online výstava "Příběhy hraček"

Zdravím a vítám Vás na online výstavě. Trochu překvapivé, ale nijak omezující. Řekl bych naopak, má to mnoho výhod :) Jelikož je vystavování náročné, i když to tak možná nevypadá, rozhodl jsem se uspořádat výstavu na internetu. Člověk je nakonec více svobodný a může si vše utvořit k obrazu svému, není limitován prostorem, časem a už vůbec nemusí řešit náklady na celý projekt.

Tuto sbírku jsem vlastně vytvořil náhodou v průběhu času, jelikož hračky samy o sobě vypráví příběhy, které jak se člověk zabývá svojí malicherností, ani nepostřehne. Jsou naší součástí, jsou našimi mazlíčky, usínáčky, dárky, vzpomínkami a provází nás za všech okolností, za každého počasí, na cestách, i těch posledních... Jako každá z těchto cest má cíl, tak i každá hračka má svůj příběh, který si můžeme představit, když si pustíte fantazii na špacír. :) Zde jsou ale reálné příběhy, které se opravdu staly. Věříte či nevěříte? Přesvědčte se sami. Snad se Vám toto zamyšlení bude líbit :)

2017 - V zrcadlechTři zrcadla, jak se s nimi dá hrát, stejně jako tři žluté kačky? Nebo je tam alespoň jeden kačer, aby to bylo správně vyvážené? Nic proti moderním tématům, ale některé věci, tím že se zbytečně řeší, dostávají jiný rozměr, nežli jim náleží, možná trochu schizofrenní, řekl bych ..
2017 - Praha - Hlavní nádraží a čin jednoho mužeMožná to nikoho hned nenapadlo, ale i na cestě dětí válkou, hračky byly částí této lidské zkoušky a mnohdy i zmaru. Možná někdy i do posledních chvil, dodávaly naději a vzpomínku na ty nejbližší, od kterých byly věnovány .. Děti asi nikdy válku nemohou pochopit, i když si od malička na ni někdy hrají. Stále nechápu, že si lidé nedokážou věci umět říct jinými prostředky, nežli zbraněmi. Kolikrát se ale jenom brání, proti zlu a tak není jiného zbytí..
2010 - Spolu - Lidice Do dnešní dní nemohu pochopit, jak a proč, už v tak ošklivé době plné temna a zla, lidé mohli dopustit, i když třeba nepřítel, že i děti, které za nic nemohu, nebyli brány na milost. Zde zase pro změnu hračky v dnešní dny vyjadřují soucit s těmito malými hrdiny ..
2017 - S usínáčkem - První dny domaOd našeho narození nás provází drobné hračky. Přátelé a rodina nám tím vyjadřují náklonnost a pro nového tvorečka, jsou jeho první přátelé, na které se může spolehnout. Ondrův první medvědí usínáček :)
1981 - Medvědí přátelé - Červená VodaMožná to celé začalo dříve, nežli jsem si vůbec pomyslel. Když mne bylo 6 let, již jsem měl několikero medvědích přátel. Od malého, co se dal připnout na prst, až po velkého, s kterým jsem cvičil judo už v raném věku :) Pak byl jeden vyjímečný medvědí přítel, jmenuje se Mitika. Dostal jsem jej tenkrát od sestřenice, která jej myslím také od někoho dostala, pak jsem si s nim hrál, pak bratrův syn a teď ten náš. No a tak ten medvěd byl a je putovní, zřejmě přes několik generací .
2018 - O větrnících - PrahaNáš malý Ondra má větrníky velmi rád, nevím jestli je to i tím, že jeho maminka, když jsme se seznámili, bydlela zrovna na kolejích, co se jim říká Větrník. Asi tomu osud chtěl a tak jsou jeho zálibou. Prozatím jich máme asi sedm. Stále s nimi točí a ja jim dělám servis. Také moje máma měla ráda větrníky, když se točili na zahrádce mezi květinami. No asi to máme v rodině :)
2018 - Čert ze StřešovicZtracený, ale i nalezený. Má krásný výhled a nový domov, stačí se jen otočit :) Čert na plotě jel, ve Střešovicích do údolí vyhlížel ..
2018 - VodolepkyJaký příběh můžou mít vodolepky v koupelně ? Můžou nám třeba dávat znamení, no není to hezké a báječné, jak se samy při stálém přemisťování poskládají? A vás to hnedle pinkne do oka :)
2014 - Po vodě - StromovkaI papír se stane hračkou, díky čemuž se dají vyjádřit i hlubokém city, posílajíce je po vodě , pro lásku ..
2016 - Malý Dobrodruh - Rožnov pod Radhoštěm Při pohledu na tyto hračky si člověk uvědomí, jak v každé době byly součástí života. Jak málo stačilo k tomu, aby v mysli vytvářely velké příběhy, plné dobrodružství. I takové skromné dřevo a trocha látek, dokázali vykouzlit nejeden úsměv a mnoho radosti a také mnoho dobrodružných příběhů..
2016 - Na Koni - Rožnov pod RadhoštěmHoupací koník s vyřezávanou hlavičkou, hračka, po které snad musí toužit každé dítě. Nám se v dětství proměnila ve skutečnost houpacího kohouta. Také jste ho měli doma? Teď již jen mohu zavzpomínat, jaké by to bylo :)
2011 - V divadlech - Přerov nad Labem Hračky jako lidské příběhy v malém šapito, na prknech která znamenají svět. Kolik se dá prostřednictvím hraček vyjádřit lidských vlastností a pocitů . Myslím, že nesčetně. Také tyto postavy již řadu let provází lidské osudy a vypráví příběhy. Někdy pravdivé, někdy zapomenuté a někdy historky, co se staly či nestaly ..
2018 - V Křižovatkách - Nové ButoviceI takovéto smutné příběhy doprovází hračky. Dlouho jsem váhal, jestli sem fotografii umístím. Rozhodl jsem se, že ano, aby jsme všichni byli obezřetnější a tomuto třináctiletému Jirkovi věnovali alespoň malou vzpomínku..
2018 - V oblacích - VyšehradPostavičky, asi od dětí, co doprovází až v jiný svět :)
2018 - ZOO - PrahaPečovatelé ze ZOO mají své fanty pro štěstí, které je doprovází na cestách po ZOO :)
2018 - Když nemohu spátKdyž nemohu spát, jdu si večer o půl jedné hrát. Vytáhnu traktor, ten sousedi mají rádi, když parkety nám smykem dráždí. Rodiče si hrají taky, o to nemám žádné strachy, běhají stále za mnou, asi toho nemají dost nebo to vše dělají, jen tak pro radost ..
2012 - Na prodej - BerlínMedvědí obchod, a to je jenom ta část venku. Medvědi všech velikostí a typů. Prostě medvědí ráj
2013 - Ve křoví - PalmovkaLežím si jen tak ve křoví a čekám, kdo mne objeví .. Jedna z prvních fotografií hraček opuštěných na místech, kde se běžný smrtelník jen tak pohybovat nebude. Tenkrát se začala rodit ona myšlenka o příbězích odložených hraček, ať záměrně či osudem. Při natáčení kriminálního seriálu Případy 1. oddělení. Asi to na mne nějak působilo či co :)
2012 - Na výstavě - BerlínVýstava k roku 1990 a sjednocení Německa. V každé době v každém systému, jsou také hračky nedílnou součástí všedních dní. Ať na straně, kterou máme rádi, tak i na té odvrácené. Ten, kdo tu dobu nezažil, asi věci bere jinak. Ale hračky, si nevybírají čemu budou sloužit. Možná by ani nechtěli, ale to je jejich osud. Stávají se součástí jakéhokoliv dění..
2013 - V bytě přes noc - PalmovkaPanenka z copů a provázků, pohozená v domě, čeká na malou dívenku, říkajíc, pojď vem si mne hrát, pojď si pro mne. Vykouzlím ti na tváři úsměv, když budeš mne mít ráda, budu ti nosit štěstí, měj mne prosím za kamaráda. Budu v tvém životě něco co chceš, budu jen tvá, než v dospělou vyrosteš. Budu tvojí společnicí, budu tvůj žal, holčičko má copatá, jen nikdá prosím neodlož mne tam kde je tma ..
2017 - V koupelně Kačka z natáčení, už se s námi po koupelnách stěhuje, asi 18 let. Už má holka také něco za sebou, ale vypadá stále skvěle, jako když jsme se tenkrát potkali. A to na tom natáčení měla si 250 sester a bratříčků ..
2017 - V Králikách na zahraděRetro zajíc z Králík v Polní ulici na zahradě, je předáván jako rodinné zlato i s dalšími hračkami, od dětí k dcerám. Také jde vidět, že je stále ve formě :)
2018 - Na gaučiVánoční parta z vozítka, které hraje falešné zvuky. Jedním čudlíkem spustíš a hraje, druhým spustíš falešné mňoukání, štěkání, kvákání a pípání.
2018 - Na šňůřeNejnovější usínáček od tety Lucky a strejdy Toma
2018 - Taky na šňůřeJde poznat, že tento Elmo je původem z Polska ? I taková byla cesta k našemu Ondrovi, přes inzerát a nekup ho za 60 korun levno, jelikož v Čechách mluví Polsky
2018 - Všichni na šňůře - velké praní Jednou za čas, je potřeba se očistit, jak jinak, nežli v pračce. A takhle to pak vypadá, klidně si nás pověsí za nožičku nebo ručičku či ouško na šňuru ..
2017 - Doma na špagátěUž ani nevím, kdy k nám tento pán medvěd doputoval, ale mámo, věšet ho za ty uši, to přeci bolí ?
2017 - Hlídač převozník - StromovkaPan Legáček, ztracený ve Stromovce, ale na úsměvu mu to vůbec neubralo. Hlídal zrovna lávku, když jsem šel kolem, jako vždy, plný optimismů, koukajíce se na čachtající se děti ..
2013 - Kunratice - PrahaPři natáčení seriálu Případy 1. oddělení jsme točili na pozemku v Kunraticích. No jak jinak do kriminálního seriálu, než opuštěném a nevábném. A tam takovéto překvapení. Panna v plechovce z Japonksa a vyčerpaný do morku kostí ježek, co ji kryje záda ... Děsívé místo, to vám povím ;) Kdo hledá, ten najde, ježek je na další fotografii.
2012 - Mlýnská - PrahaČekali jsme u koše, jestli začne nový život .. Dříve mne to nenapadlo, jaký kousek dělí od dalšího krásného rozjařilého života tyto hračky, nebo také konec ve tmě na skládce odpadů.. Jak je to někdy podobné s lidskými osudy
2014 - Někde nevím kdeV košíku na prodej starý dobrý známí Don Mončičón ..
2015 - Sběrné suroviny Podbaba - PrahaZa mřížemi - v kovošrotu
2015 - Sběrné suroviny Podbaba - PrahaVysloužilí mazák, asi květináč, což není moc hračka, ale mohl být oblíbený. Tak ted na víminku s ptačí budkou ;)
2015 - Sběrné suroviny Podbaba - PrahaMedvídek kasička, ve sběrných surovinách, našel cestu až sem, kde zřejmě dožije důchodu, pokud se někomu nezalíbil a nenašel další domov..
2012 - MyškaMarcína myš z benzínové pumpy. Když jsme se potkali, byl jsem natavovat a tato myška na mne kouká s poza paní prodavačku. Hleděla stejně jako moje přítelkyně. Na zapadlé benzínové pumpě. Říkám si, tu musím vysvobodit a vím komu ji věnuji :)
2012 - Medvěd domácí - BubenečFešák - bez dalšího komentáře? No dostal mašly a tak si hověl, že si o to koledoval
2013 - Kunratice - PrahaA tady je ten ježek
2012 - Pes ze seriálu Vyprávěj - rekvizitaPes ze seriálu Vyprávěj, nevím jestli jde v ději postřehnout, jak je v pokoji na polici. Mne ale uchvátil svými oky. Hypnotizující oči, do kterých se není radno dívat
2017 - U sousedů před ženitbou - LuboměřDěti to nemyslí zle, i když to nevypadá moc důstojně, ale odpočívá se na sušáku skvěle a další legrace brzy přijde.
2015 - Ztracený - StromovkaPo nočním návratu - procházce do pozdních hodin, ze Stromovky, asi někdo dobíhajíce autobus, vytrousil tohoto malého nezbedu. Nebyl náš, tak jsme ho uložili na pařez. Doufejme, že ne bludný, třeba si jeho majitel na něj vzpomněl a vrátil se pro něj. Vždyť byl ještě s visačkou
2017 - Za Plotem - LuboměřBodrý hlídač, co nebojí se výšek, vydává hlas, jako velký pes, zároveň je ale nenápadný, když si ho sem na chvíli odložili..
2014 - Bubeneč - PrahaTento krásný hliněný medvídek, čekal v jednom nejmenovaném obrovském nákupním domě, jako poslední z posledních, smutně koukal v oddělení, květin. Také optimista, jako i ostatní hračky, co po většinou znám, a jeho cesta ho zavála, domů a zrovna k nám :)
2014 - Odložený - Dělnický dům v Odrách Jsem maličký klaun, mám své kouzelné šapitó, sedačku a mám se tady fajn. Klaun dětí z oslavy narozenin. Na chvíli odložený, ale nezapomenutý. Chvíli ležel tady a chvíli tam, všude si tak vlastně s dětmi hrál..

Pokud jste došli až sem, poděkoval bych Vám rád za pozornost a požádal bych Vás, pokud se Vám chce, o komentář ZDE na facebooku a nebo ZDE pod fotografiemi. Díky a mějte se rádi :)